Oferowane w ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni” szkolenie pt. „Tworzenie
i doskonalenie programu studiów” stanowi jeden z ważnych elementów wzmacniania kompetencji kadry zarządzającej oraz nauczycieli akademickich w zakresie projektowania i współtworzenia oferty dydaktycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Szkolenie ma na celu dostarczenie wiedzy o formalno-prawnych uwarunkowaniach tworzenia nowych kierunków studiów I, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, a także nowych studiów podyplomowych, sposobie procedowania wniosków o utworzenie kierunku studiów lub studiów podyplomowych oraz wniosków o zmiany w programie studiów, a także roli Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia i Komisji Senackiej ds. Studentów, Doktorantów i Jakości Kształcenia w procesie tworzenia i doskonalenia programów studiów, jak również znaczenia poszczególnych elementów programu studiów wobec wymagań systemu POL- on. Szkolenie adresowane jest do kadry zarządzającej, nauczycieli akademickich oraz innych osób biorących udział w przygotowaniu wniosków o utworzenie kierunków studiów lub studiów podyplomowych oraz wniosków o zmiany w programach studiów.
Głównym tematem podejmowanym na szkoleniu są procedury wewnątrzuniwersyteckie oraz
wymagania formalno-prawne stosowane w procesie tworzenia nowych kierunków studiów i nowych studiów podyplomowych oraz dokonywania zmian w programach studiów.
Cel zajęć:
-
Zapoznanie uczestników z obowiązującymi aktami prawa regulującymi proces tworzenia nowych kierunków studiów i przeprowadzania zmian w programach studiów.
-
Szczegółowe omówienie aktualnych procedur uniwersyteckich związanych z tworzeniem nowych kierunków studiów i przeprowadzaniem zmian w programach studiów.
-
Przedstawienie wymagań sformułowanych przez Uniwersytecką Radę ds. Kształcenia wobec wstępnego projektu nowego kierunku studiów przedstawionego w opisie koncepcji kształcenia.
-
Omówienie wytycznych dotyczących prawidłowego przygotowania opisu koncepcji kształcenia, wniosku o utworzenie kierunku studiów oraz studiów podyplomowych, a także wniosku o zmiany w programie studiów.
-
Omówienie prawidłowego obiegu dokumentów w zakresie procedowania wniosków o utworzenie nowych kierunków studiów, studiów podyplomowych i wniosków o zmiany w programie studiów.
-
Wyjaśnienie związku między programem studiów a danymi wprowadzanymi do systemu POL-on.
-
Zapoznanie uczestników z obowiązującymi aktami prawa regulującymi proces tworzenia nowych studiów podyplomowych.
Efekty uczenia się:
Po ukończeniu szkolenia uczestnik/czka:
1) zna akty prawne regulujące tworzenie nowych kierunków studiów, studiów podyplomowych i przeprowadzanie zmian w programach studiów,
2) zna sposób procedowania wniosków o utworzenie nowego kierunku studiów i wniosków o zmiany w programie studiów,
3) potrafi przygotować opis koncepcji kształcenia na nowym kierunku studiów oraz wypełnić wniosek o utworzenie nowego kierunku studiów i wniosek o zmiany w programie studiów.
4) zna sposób procedowania wniosków o utworzenie nowych studiów podyplomowych oraz wprowadzenie zmian w programie studiów podyplomowych,
5) potrafi wypełnić wniosek o utworzenie nowych studiów podyplomowych.
Materiały:
- Zarządzenie nr 71 Rektora UW z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia trybu postępowania w sprawach dotyczących utworzenia kierunku studiów oraz zmian w programie studiów na Uniwersytecie Warszawskim (tekst jednolity: Monitor UW z 2023 r. poz. 54),
- Zarządzenie nr 116 Rektora UW z dnia 30 września 2021 r. w sprawie Regulaminu Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2021 r. poz. 238),
- Instrukcja dotycząca wypełniania wniosku o utworzenie nowego kierunku studiów oraz wniosku o zmiany w programie studiów.
Lista lektur podstawowych:
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),
- Rozporządzenie MNiSW z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 661 z późn. zm.),
- Statut Uniwersytetu Warszawskiego (Monitor UW z 2019 r. poz. 190 z późn. zm.),
- Regulamin Studiów na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2019 r. poz. 186 z późn. zm.),
- Zarządzenie nr 71 Rektora UW z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia trybu postępowania w sprawach dotyczących utworzenia kierunku studiów oraz zmian w programie studiów na Uniwersytecie Warszawskim (tekst jednolity: Monitor UW z 2023 r. poz. 54),
- Zarządzenie nr 116 Rektora UW z dnia 30 września 2021 r. w sprawie Regulaminu Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2021 r. poz. 238).
Prowadzący:
mgr inż. Katarzyna Chmielewska
mgr Maksymilian Sas
_______________________________________________________________________
Szkolenie odbędzie się on-line za pośrednictwem platformy Google meet.
_______________________________________________________________________
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem udziału w seminarium - Regulamin
Deklarując chęć udziału, akceptują Państwo postanowienia powyższego Regulaminu.
Dokumenty do pobrania:
- Oświadczenie uczestnika projektu (proszę zapoznać się z treścią dokumentu, zostanie on przedłożony Państwu do podpisu przed rozpoczęciem zajęć)
- Zgoda przełożonego na udział w kursie dla osób niebędących nauczycielami akademickimi (skan uzupełnionego i podpisanego dokumentu należy przesłać na adres doskonalosc_uczelni@uw.edu.pl; jest to warunek zapisania się na zajęcia)
Udział w seminarium jest BEZPŁATNY. Po rejestracji i spełnieniu wymogów formalnych otrzymają Państwo potwierdzenie zapisu.
Kontakt: doskonalosc_uczelni@uw.edu.pl
_______________________________________________________________________
Seminarium finansowane z projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni” realizowanego w ramach działania 3.4. Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.